Get Adobe Flash player

My w Świdnicy - reprezentacja powiatu

Na zaproszenie Starosty Świdnicy w dniach od 30.03 do 1.04.2012r. uczestniczyłyśmy w corocznej imprezie "Stół Wielkanocny" organizowanej przez Dom Kultury w Marcinowicach. Celem tego wyjazdu było zaprezentowanie potraw regionalnych i tradycji wielkanocnych Kaszub. Oprócz nas udział wzięli przedstawiciele Zakopanego, Łowicza, Czech oraz lokalne stowarzyszenia Dolnego Śląska. Powiat kartuski reprezentowali: radny powiatu A. Klasa i członkinie naszego stowarzyszenia w osobach: Maria Birr, Maria Kleman, Teresa Szulfer i Janina Czerwińska. Stół, jaki przygotowałyśmy, uginał się od potraw, które goszczą w naszym regionie w Święta Wielkanocne. Przyrządziłyśmy: szynkę w galarecie, "szmórowaną" kapustę z karkówką, zylc, pieczeń z gotowanym jajkiem, wędliny pochodzące z gospodarstwa ekologicznego P. Konkla z Mojuszewskiej Huty, galaretkę warzywną i jajka w sosie chrzanowym oraz wypieki: babkę gotowaną, mazurka, sernik, krówkę, cytrynkę i jabłecznik. Estetyczny wystrój stoiska ograniczał się do barw kaszubskich, wiosennych i wzbudzał podziw odwiedzających.

W trakcie pobytu miałyśmy okazję zobaczyć jedną z perełek dolnośląskich - Zamek Książ oraz zabytki Świdnika. Zostałyśmy także zaproszone przez panie ze stowarzyszenia Akacjowe  Śpiewule, które nas bardzo serdecznie ugościły. Na szczególną uwagę zasługuje wielka serdeczność i otwartość władz Świdnicy. Starosta powiatu świdnickiego towarzyszył nam przez cały pobyt.

Wyjazd ten umozliwił nam nawiązanie nowych znajomości oraz poznanie zwyczajów i kultur różnych regionów. Wielkim zaskoczeniem dla uczestników tej biesiady było dyngowanie rózgą jałowcową.

Wróciłyśmy z wyjazdu zadowolone i podbudowane faktem, że kultura kaszubska jest ciekawa, bogata i interesująca dla innych regionów.

Film

Lębork

Losowe zdjęcia
Statystyki
mod_vvisit_counterDziś530
mod_vvisit_counterWczoraj509
mod_vvisit_counterRazem773976

Dziś: 22.Sty.2020