Get Adobe Flash player

Aktualności

Znowu sukces

Dnia 25 lutego 2012 r. wzięłyśmy udział  w II Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich 
w Kartuzach.Mamy szczególne powody do radości 
z tego powodu,iż nasze występy zostały najwyżej ocenione przez komisję  sędziowską w składzie: Piotr Hałuszczak, Regina Klejna, Barbara Ditrich, Aleksandra Kuczkowska, Aleksandra Maciborska -Pytka.  
W związku z zajęciem I miejsca będziemy reprezentować powiat kartuski na Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Starogardzie Gdańskim. Regulamin Turnieju obejmował następujące zadania:

- Strój sportowy na wesoło,
- Scenka kabaretowa pt. W kolejce,
- Plansza pt.  Nasza wieś na sportowo,
- Taniec mazur,
- Potrawa warzywna

Ponadto każde Koło przygotowywało stoisko z potrawami regionalnymi i nie tyko.Stoły uginały się od różnorodnych smakołyków, wyróżniały się niezwykłymi  dekoracjami i pomysłami na promocję. Atmosfera Turnieju  była niezwykle radosna ze względu na niezwykłą inwencję i pomysłowość startujących Pań. Salwami braw nagradzane były występy w scenkach kabaretowych, gdzie tematem przewodnim w większości występujących była kolejka do lekarza, temat bardzo  nam wszystkim bliski, a jakże bolesny. Nasze Panie po mistrzowsku wywiązały się ze swoich ról.Na uwagę i słowa wielkiego uznania  zasługuje zaangażowanie i poświęcenie czasu jaki włożyły w przygotowanie potrzebnych rekwizytów. Dowcip,swoboda,uśmiech to wizytówki naszych artystek w osobach:Maria Birr, Maria Kleman, Teresa Szulfer. Renata Brylowska, Hanna Tomaczkowska, Grażyna Kiedrowska, Danuta Dzwonkowska. Wierzymy w swoją dobrą passę na turnieju wojewódzkim.

 

VII KARNAWAŁOWY BAL SENIORA

W niedzielę 12.02.2012r. w ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej odbył się kolejny Bal Karnawałowy Seniora zorganizowany przez Stowarzyszenie "Kaszubianki". W tegorocznym balu wzięło udział blisko 80 mieszkańców  Kamienicy Szlacheckiej, Bolwerka, Przyrowia i Ostrowa.W imprezie wzięli  udział zaproszeni goście w osobach: Wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, Przewodniczący Rady Gminy Stefan Literski, Genowefa Lehman z ODR oddział Kartuzy, Andrzej Klasa radny powiatu kartuskiego , oczywiście była też Bernadeta Kucyk dyrektor  ZKiW w Kamienicy Szl. Wspólne świętowanie  zaczęło się od przedstawienia scenki kabaretowej pt. "W kolejce" i tańca mazura w wykonaniu Kaszubianek. W programie imprezy były też konkursy, a także tradycyjny taniec czekoladowy. Stoły były suto zastawione ciepłymi daniami, owocami i słodkościami. Oprawę muzyczną balu zapewnił zespół "Delecto" z Kamienicy Szlacheckiej. Dziękujemy wszystkim sponsorom. Na pewno spotkamy się za rok.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stężycy

Dnia 8 stycznia 2012r. po raz pierwszy wzięłyśmy udział w ogólnopolskim wielkim  graniu w ramach  WOŚP.Wraz z mieszkańcami gminy Stężyca i uczniami szkół wlożyłyśmy  swój mały wkład,przygotowałyśmy stoisko spożywcze z potrawami regionalnymi.

Trzej Królowie w wydaniu Kaszubianek

Podtrzymując kaszubską tradycję kolędowania Kaszubianki ruszyły w plene pod postaciami Trzech Króli. Aby zaistniała równowaga  kolędników sięgneły po wsparcie swych mężczyzn.Przepięknie i bogato zdobione stroje,wiek kolędujących  podkreślały dostojeństwo, powagę oraz radość bożonarodzeniowego okresu.Kolędujący zostali bardzo serdecznie przyjmowani w domach, ktore odwiedzali.Na uwagę zasłguje fakt,iż ich środkiem lokomocji był samochód z szoferem,a nie wielbłądy.Niech te przepiękne postacie będą wzorem dla młodszych pokoleń jak należy podtrzymywać tradycję.

 

Szlachetna paczka

W grudniu 2011 roku trzy osobowa grupa Kaszubianek w skladzie:Maria Birr, Teresa Szulfer, Maria Kleman włączyła się w organizację Szlachetnej Paczki,której koordynatorem  był Andrzej Klasa.Wolontariuszki mialy za zadanie wyselekcjonowanie rodzin najbardziej potrzebujących z naszego rejonu oraz znalezienie sponsorów. W wyniku dokonanych przedsięwzięć przed świętami Bożego Narodzenia zostały rozwiezione paczki zawierające artykuły gospodarstwa domowego,żywnościowe oraz zabawki dla dzieci. Największą satysfakcją dla wolontariuszek były szczere podziękowania,łzy radości, uśmiechnięte i szczęśliwe twarzyczki dzieci i dorosłych.

 

Na swoim

Wreszcie spełniły się nasze marzenia o własnym lokum. Stało się tak dzięki przychylności wójta gminy p.T. Brzoskowskiego oraz dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania     
p. B. Kucyk. Pomieszczenie, które otrzymałyśmy co prawda może nie odpowiada wymogom unijnym ale jest i  ważne, że jest nasze. "Nórcyk pod krokwią", tak  nazwaliśmy siedzibę, mieści się na poddaszu starej szkoły i składa się z pokoju i pomieszczenia socjalnego. To tutaj będziemy mogły się spotykać, tutaj znalazło się miejsce dla naszych sprzętów, materiałów promocyjnych, zdobytych w różnych przedsięwzięciach nagród, pucharów, podziękowań itp. Uroczyste otwarcie miało miejsce 8 grudnia 2011roku i zbiegło się 
z  corocznym spotkaniem opłatkowym. W związku z powyższym stoły zostały suto zastawione różnorodnymi potrawami wigilijnymi, wśród których królowały potrawy rybne, rezultaty kursu „Złota Rybka”, w którym uczestniczyło 8 kobiet naszego stowarzyszenia. Bożonarodzeniowy wystrój  stołów oraz całego miejsca  dał wyraz nastrojowi magii zbliżających się świąt. Uroczystość uświetniły władze gminy w osobach: Wójta z małżonką, jego zastępcy 
p. Ireneusza Stencel oraz przewodniczącego Rady Gminy p. Stefana Literskiego. Poświęcenia  „Nórcyka” dokonał ks. Łukasz Pierowicz. Miło ,bo w serdecznej atmosferze świątecznej, 
w blasku świec, wtórze śpiewanych kolęd upłynął  zebranym ten szczególny grudniowy dzień.

Podsumowanie projektu Złota Rybka na Kaszubach

Dnia 20 grudnia 2011 roku spotkałyśmy się w Kaszubskim  Uniwersytecie Ludowym w Szymbarku w celu podsumowania kursu Zlota Rybka na Kaszubach, w którym uczestniczyłyśmy. Projekt  realizowany był w partnerstwie: Grupa Rybacka, Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach z  Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy.Oprócz naszej ośmioosobowej grupy w kursie uczestniczyły też panie z gminy Sierakowice. Kurs zakończył się uzyskaniem zaświadczenia. Dzięki  możliwości uczestniczenia w szkoleniu miałyśmy okazję pogłębić naszą wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i ciekawego przyrządzania ryb. Zajęcia praktyczne cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ponieważ prowadzili je mistrzowie kuchni renomowanych restauracji na Wybrzeżu. Poznałyśmy sposoby filetowania,przyrządzania ciekawych potraw,sosów oraz sposoby podawania wykwintnych dań rybnych. Miałyśmy też możliwość konsumowania  przygotowanych  przez nas potraw, a wszystko to upływalo w  miłej  i sympatycznej atmosferze.

Złota Rybka na Kaszubach

W ramach projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby w partnerstwie z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym oraz Gminą Sierakowice,   w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 8 członkiń naszego Stowarzyszenia ,,Kaszbianki"uczestniczy  w kursie pt. ,,Złota Rybka na Kaszubach".

Na powyższy kurs składają się zajęcia teoretyczne (15h) i warsztatowe (30h). Zajęcia prowadzone  przez doświadczonych edukatorów,  wykładowców i kucharzy cieszą się wielkim zainteresowaniem 30 osobowej grupy słuchaczy z gmin:  Kartuzy,  Sierakowice,Stężyca, Chmielno, Przodkowo. Zdobyta wiedza z zakresu przygotowywania ryb  na pewno  zaowocuje doskonałymi potrawami na stole wigilijnym i nie tylko.

Pobierz Regulamin i kartę zgłoszeniową

Film

Lębork

Losowe zdjęcia
Statystyki
mod_vvisit_counterDziś224
mod_vvisit_counterWczoraj219
mod_vvisit_counterRazem1075910

Dziś: 06.Gru.2021