Get Adobe Flash player

Kaszubianki na Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu na Ukrainie

W dniach 20, 21 i 22 maja 2017r. odbył się Festiwal Kultury Polskiej w Truskawcu na Ukrainie, którego organizatorem był Konwent Współpracy Samorządowej Polska – Ukraina z siedzibą w Szczecinie. Na centralnym placu Truskawca w strefie artystów I rzemiosła kulturę polską prezentowali artyści i twórcy ludowi z Kaszub: była rzeźba w drewnie, rękodzieło, hafciarstwo, garncarstwo i ceramika oraz kuchnia regionalna, na scenie zaś występy zespołów ludowych.

Stowarzyszenie Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej promowało kuchnię kaszubską. Panie serwowały chleb ze smalcem, bigos, różne ciasta kaszubskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się śledzie zapiekane w occie. Kaszubianki na miejscu gotowały zupę żurek i piekły gofry. Zapach gorącego żurku i gofrów przyciągał tłumy ludzi. Przed stoiskiem ustawiała się długa kolejka, Okazało się, że kuchnia bardzo smakowała, bo kto raz posmakował, ten wracał po więcej. Panie w pięknych kaszubskich strojach godnie reprezentowały Powiat Kartuski I Gminę Stężyca. Dla Kaszubianek wyjazd był nowym doświadczeniem, okazją do poznania pięknego miasta Truskawiec, zapoznania się z walutą ukraińską, smakiem kuchni ukraińskiej, smacznych cukierków I osłuchania się z językiem ukraińskim.

Dzięki pani starosty kartuskiego, Janiny Kwiecień odwiedziliśmy delfinarium, które warto było zobaczyć.

W drugim dniu Festiwalu (sobota, 20 maja) już od godziny 12 nad centralnym placem miasta Truskawiec zaczął krążyć zapach gorącego polskiego żurku ugotowanego przez sympatyczne Panie ze Stowarzyszenia „Kaszubianki” z Kamienicy Szlacheckiej w Powiecie Kartuskim. Poza stoiskiem z pyszną kuchnią kaszubską swoje wyroby prezentowali następujący twórcy: – Małgorzata Zatorska i Alina Hejna, które zaprezentowały obrazy malowane kawą oraz tradycyjne, biżuterię artystyczną i wiele innych pięknych rzeczy; – Ludwika Wesserling i Teresa Dębkowska, które prezentowały arcydzieła sztuki hafciarskiej; – Marta i Marcin Baranowscy, którzy prezentowali wyroby ceramiczne i garncarskie; – Zenon Pepliński, który na żywo zaprezentował swój talent rzeźbiarski.

Od godziny 13 na scenie głównej rozpoczęły się natomiast występy zaproszonych zespołów. Jako pierwsze niezwykle żywiołowy i kolorowy występ dały Panie z zespołu „To i Owo na Ludowo” z Gródka w gminie Hrubieszów. W swoim występie Panie zaprezentowały nie tylko pieśni ludowe ale i bardziej rozrywkowy charakter swojego zespołu wykonując kilka piosenek z pogranicza disco-polo.

Jako kolejni wystąpiła bardzo utalentowana młodzież z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa, pod kierownictwem Pani Katarzyny Zalewskiej i Jerzego Soliwody. Tańce i śpiewy członków zespoły były tak intensywne, że niewielkiej awarii doznała scena na której występowali wszyscy artyści – jedna z desek pękła od intensywnego tańca. Na szczęście nikt nie został ranny w tej sytuacji.

O godzinie 15:00 swój drugi występ w ramach Festiwalu dał Chór „Cantus” z Połczyna-Zdroju, który tym razem pokazał swoją luźniejszą, bardziej rozrywkową rolę wykonując utwory m.in. znane z filmu Król Lew – „Can You Feel the Love Tonight”.

Jako kolejni scenę przejęli członkowie zespołu „Dąbrowiacy” z Rusinowa w gminie Świdwin. Widzom bardzo podobały się kolorowe stroje, które prezentowali członkowie zespołu w trakcie wykonywania znanych polskich pieśni ludowych m.in. Karczmareczka.

O godzinie 17:00 na scenie Festiwalu energetyczny występ dał zespół „Wszystko” ze Lwowa, który zaśpiewał znane i lubiane ukraińskie hity.

Po nich sceną zawładnęli muzycy i wokalistki z zespołu „CANTO” ze Starogardu Gdańskiego, którego repertuar stanowią znane polskie i światowe hity w aranżacjach z pogranicza jazzu i bosa novy. Występ zespołu „CANTO” ogromnie spodobał się publiczności zgormadzonej na centralnym placu Truskawca do tego stopnia, że nie chcieli wypuścić zespołu ze sceny – dopiero po fantastycznym BIS-ie artyści mogli udać się na zwiedzanie pięknego górskiego kurortu.

Na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu swój występ dał chór parafialny „GLORIA” z Zaklikowa.

Film

Lębork

Losowe zdjęcia
Statystyki
mod_vvisit_counterDziś528
mod_vvisit_counterWczoraj509
mod_vvisit_counterRazem773974

Dziś: 22.Sty.2020