Get Adobe Flash player

Kamienica Szlachecka

Kamienica Szlachecka (dodatkowa nazwa w języku kaszubskim Kamiéńca Szlacheckô) – kaszubska wieś rolnicza,słynąca z uprawy truskawki kaszubskiej,położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na Pojezierzu Kaszubskim, w otulinie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Wieś jest siedzibą sołectwa Kamienica Szlachecka w którego skład wchodzą również Ostrowo, Przyrowie i Bolwerk. Miejscowość jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.  Na pobliskim wzgórzu ("Zamkowa Góra" o wysokości 222 m n.p.m.) znajdują się wyraźne pozostałości grodziska z okresu VII-IX wieku.

Historia miejscowości

Do 1875 roku obowiązującą nazwą pruskiej administracji dla Kamienicy Szlacheckiej była Adlig Kamienitza. W 1876 roku Adlig Kamienitza została przez propagandystów pruskich (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na nowo wymyśloną i bardziej niemiecką - Niedeck. Od końca I wojny światowej wieś znajdowała się ponownie w granicach Polski (powiat kartuski). Podczas II wojny światowej okolice Kamienicy Szlacheckiej były obszarem wzmożonej działalności Gryfa Pomorskiego.

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Kamienica Szlachecka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego,obecnie województwo pomorskie.

Pobierz Regulamin i kartę zgłoszeniową

Film

Lębork

Losowe zdjęcia
Statystyki
mod_vvisit_counterDziś65
mod_vvisit_counterWczoraj235
mod_vvisit_counterRazem1174107

Dziś: 03.Lut.2023